LIVE-DENT - stomatologia
ul. Młodych Techników 7
53-647 Wrocław
tel. 71 359 19 18
http://www.live-dent.pl/
Blog > Komentarze do wpisu

Czy można przeprowadzić operację jaskry i zaćmy jednocześnie?

operacja zacmy i jaskry jednoczesnieŚwiatowa Organizacja Zdrowia podaje, iż na choroby narządu wzroku cierpi około 285 mln osób na świecie, a 39 mln w ogóle nie widzi. Najczęstszymi przyczynami ślepoty są zaćma i jaskra. Ze względu na starzenie się społeczeństwa, rośnie liczba pacjentów, którzy borykają się z tymi dwoma schorzeniami jednocześnie. W leczeniu jaskry wykorzystuje się trabekulektomię, a operacja zaćmy to fakoemulsyfikacja. Czy można wykonać oba zabiegi w tym samym czasie?

Jaskra i zaćma. Na czym polegają te choroby?

Zaćma polega na postępującym zmętnieniu soczewki, prowadzącym do upośledzenia ostrości wzroku. Najczęściej jest wynikiem procesu starzenia się. Tworzenie się zaćmy jest procesem nieodwracalnym, a jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny. Jaskra zaś to grupa chorób prowadzących do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czego efektem jest ograniczenie pola widzenia oraz ostrości wzroku. Przyczyną jest przede wszystkim wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Leczenie pacjentów, którzy cierpią na te schorzenia nie jest obecnie problemem. Do lekarzy zgłaszają się osoby, które cierpią na oba schorzenia i konieczna jest zarówno trabekulektomia, jak i fakoemulsyfikacja. Na szczęście, możliwe jest leczenie jaskry i zaćmy w trakcie jednego zabiegu zwanego fakotrabekulektomią.

Fakotrabekulektomia – połączenie trabekulektomii z operacją zaćmy

Fakotrabekulektomia pozwala na jednoczesne leczenie operacyjne zaćmy i jaskry, a poleca się ją pacjentom, którzy mają dobrze kontrolowaną jaskrę, ale wymagają interwencji chirurgicznej
w związku z zaćmą. W czasie zabiegu wykonuje się także trabekulektomię, więc można zmniejszyć ilość stosowanych w leczeniu jaskry leków. Fakotrabekulektomia polega na równoczesnym przeprowadzaniu zabiegów fakoemulsyfikacji i trabekulektomii, które od lat stosowane są w leczeniu zaćmy i jaskry. Fakoemulsyfikacja to rozbicie zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków
i usunięciu jej rozbitych fragmentów. Soczewkę zastępuje się sztucznym odpowiednikiem. Zabieg może być stosowany na każdym etapie rozwoju zaćmy. Trabekulektomia ma na celu wytworzenie nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka, co skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. W czasie łączonego zabiegu fakoemulsyfikacji i trabekulektomii wykonuje się jedno lub dwa cięcia. Najczęściej stosuje się dwa cięcia, gdyż zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań.

Okres rekonwalescencji po łączonym zabiegu fakoemulsyfikacji i trabekulektomii jest taki sam jak po zabiegu pojedynczym, a większość pacjentów szybko wraca do pełnej aktywności. W związku z tym, warto poddać się takiej operacji, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

wtorek, 11 lipca 2017, marcoolka

Polecane wpisy

Komentarze
2017/07/12 10:22:32
Jak zwykle dużo znaków mało treści jedkan co zrobić tak już musi wyglądać u nas dziennikarstwo ;-)